03 Lut 2017

Artykuł dotyczy ocieplenia poddasza w budynku mieszkalnym jedno- lub wielorodzinnym przy użyciu pianek poliuretanowych otwartokomórkowych. Przedstawione aspekty mają zwrócić uwagę Inwestora na fachowość i prawidłowość realizowanego zlecenia. Nie każda firma wykonująca natrysk pianki ma odpowiednie przygotowanie i doświadczenie. Warto sprawdzić wiedzę na temat poliuretanów, samych systemów poliuretanowych i porównać chociażby z wiedzą przedstawiciela producenta lub dystrybutora produktów do natrysku in-situ. Koszty izolacji poddasza są znaczące, dlatego ważny jest odpowiedni wybór materiału izolującego oraz wykonawcy o sprawdzonych referencjach.

 1. Temperatura otoczenia

Każdy producent pianek poliuretanowych zaznacza w kartach technicznych  minimalne wymagania dotyczące temperatury otoczenia podczas wykonywania aplikacji. Normy budowlane dla wykonawców natrysków in-situ określają temperaturę otoczenia na poziomie nie mniejszym niż 5°C, a temperatury podłoża – 0°C. Jednak spełniają je nieliczne pianki poliuretanowe stabilniejsze wymiarowo. Tańsze pianki jak na przykład pianki polskich producentów, w kartach technicznych mają zawartą informację, że do wykonania aplikacji temperatura powietrza powinna być nie mniejsza niż 15°C. Oczywiście, jeśli firma wykonawcza pracuje w środku zamkniętego budynku i posiada odpowiedni sprzęt do nagrzewania pomieszczeń, może spokojnie aplikować piankę poliuretanową przez cały rok. Jednak, jeśli na zewnątrz temperatura spada do -10°C w nocy, w nieocieplonym z zewnątrz budynku jest ledwo 0°C, a firma wykonująca natrysk twierdzi, że nie będzie żadnych problemów z izolacją z pianki, nie ma się co łudzić, że ocieplenie zostanie wykonane prawidłowo.

 1. Wilgotność otoczenia

Pianka jako wyrób gotowy przetrwa różnicę temperatur, jest odporna na wysokie i niskie temperatury, poziom samozapłonu osiąga przy temperaturze 200°C. Pianka przetrwa promieniowanie UV, fakt pierwsza warstwa naskórka może skorodować lub mocno się zażółcić, a nawet wykruszyć, jednak pozostała część izolacji nie zmieni właściwości i nagle nie odpadnie. Zabójstwem dla pianki jest woda, wilgoć, para wodna – czy jakkolwiek można nazwać stan skupienia związku chemicznego H2O. To nie prawda, że izolacja pianką otwartokomórkową chroni przed wilgocią! To nie prawda, że pianka PUR nie przepuszcza wody (a powietrze już tak :)), to nie prawda, że pianka nie chłonie wody. Pianka chłonie wodę, aż miło – im mniejszy parametr nasiąkliwości tym lepsza i droższa pianka. Podobnie jak wełna, styropian czy celuloza. Pianka poliuretanowa odda wilgoć do wyższych warstw przegrody, jednak pozostanie w niej dłużej niż w tradycyjnym materiale ociepleniowym jakim jest wełna.

 1. Lepiej po robotach mokrych czy przed?

Jesteśmy za logiką w prowadzeniu robót budowlanych. Izolacja poddasza powinna znaleźć się tuż przed właściwą adaptacją poddasza. Punkt wyżej wspomnieliśmy o niebezpieczeństwie związanym z nasiąkliwością wody. Nie wyobrażamy sobie wykonania izolacji cieplnej, nie osłonięcia jej folią paroizolacyjną, a potem wylania wylewek betonowych i mokrych tynków na powierzchni przykładowo 500 m2. Po co niepotrzebnie obciążać izolację szkodliwą działalnością zwiększonej ilości pary wodnej odparowującej z wykonanych prac tynkarskich i wylewkowych?

 1. A co z folią paroizolacyjną?

Jeśli już jednak życzenie Klienta jednoznacznie wskazuje, że musi wykonać izolację poddasza teraz albo nigdy i to przed robotami mokrymi, dobry wykonawca od razu zaznaczy, że należy wykonać stelaż i przykryć całe ocieplenie pianką PUR folią paroizolacyjną. W ogóle czym jest folia paroizolacyjna? Jest warstwą, której zadaniem jest przeciwdziałanie przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw przegrody.  I pełni tą rolę doskonale, w szczególności jeśli klient pokusi się o zakup nieco lepszego materiału. Podzielamy zdanie, że obligatoryjnie zakładamy folię paroizolacyjną bez względów na to czy jest to wełna czy pianka PUR.

 1. Przygotowanie poddasza

Taki sam projekt dachu u dwóch Klientów może zostać wykonany z odmiennych materiałów. Wybór pokrycia dachowego, membrany paroprzepuszczalnej czy drewna, z którego została wykonana więźba, ma wpływ na prawidłowe wykonanie izolacji piankami poliuretanowymi. Dlatego tak ważne jest spotkanie na miejscu budowy, oględziny poddasza i dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego jak i metody wykonania ocieplenia.

 1. Czy grubość ma znaczenie?

Ile razy już słyszeliśmy, że 15 cm pianki zastępuje 30 cm ocieplenia wełną. Tak, oczywiście, jeśli wykonawca proponuje piankę zamkniętokomórkową. Wyliczenie nie do końca jest przedstawione prawidłowo (zakładając wełnę o λ = 0,036 W/mK i piankę z/k o λ = 0,022 W/mK), jednak jest bliższe prawdy niż tłumaczenia wykonawcy, że mniejsza grubości pianki poliuretanowej otwartokomórkowej może stworzyć większy opór cieplny niż wełna o tych samych parametrach. Matematyka nie oszukuje w kwestii obliczania oporu cieplnego warstwy izolacyjnej.

 1. Palna pianka

Obecnie na krajowym rynku izolacyjnym mamy szeroki dostęp do co najmniej 40 rodzajów pianek poliuretanowych otwartokomórkowych polskich i zagranicznych producentów. Cieszy nas postęp związany z badaniami nad reakcją na ogień i zwiększoną ilością pian, które posiadają oznakowanie CE i zostały dopuszczone do użytkowania na terenie całej Unii Europejskiej. Większość z nich mieści się w klasyfikacji ogniowej materiałów budowlanych w oznaczeniu E, zapewniając tym samym w zabudowie kartonowo-gipsowej klasę Bs1d0 dla całego układu izolacji warstwowej. Taki element budynku jest uznawany jako nierozprzestrzeniający ognia (NRO). Pianki poliuretanowe zawierają w sobie substancje opóźniające moment zapalenia, są samogasnące (czyli pod odsunięciu żywego ognia pianka przestaje się palić).

 1. Wybór zamkniętej komórki. Czy warto?

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma zdecydowanie lepsze parametry takie jak współczynnik przewodzenia ciepła, nasiąkliwość wody czy wytrzymałość na ściskanie . Dodatkowo zabezpiecza izolowaną powierzchnię hydroizolacyjnie. Ma jednorodną, zwartą strukturę. Polecamy rozwiązanie typu „Sandwich” – pierwsza warstwa izolacji jest wykonana pianką zamkniętokomórkową na grubość ok. 4-6 cm, druga warstwa – pianką otwartokomórkową na grubość ok. 15 cm. Łączna grubość izolacji PUR powinna wynosić nie mniej niż 20 cm. Są jednak poddasza, gdzie wykonanie izolacji pianką zamkniętokomórkową nie jest tylko opcją, ale koniecznością. Przykładem może posłużyć dach odeskowany lub OSB pokryty warstwą bitumiczną. Takie ocieplenie może być wykonane wyłącznie w technologii pianki zamkniętokomórkowej

 1. Metody nakładania pianek

Słuszna metoda jest tylko jedna – warstwowo. Nałożenie pianki otwartokomórkowej na raz na grubość 30 cm, bo tak deklaruje producent? Tak, ale w środowisku laboratoryjnym, gdzie wszystkie parametry fizykochemiczne otoczenia muszą się pokrywać z wytycznymi. W prawdziwej realizacji przy zmiennej temperaturze, przedmuchach powietrza i różnie zdefiniowanym podłożu ciężko osiągnąć równie zadowalające efekty. Czas wykonania aplikacji się wydłuża, jednak prawidłowo piankę należy układać w warstwach, tak aby zminimalizować ryzyko odspojenia pianki od membrany i krokwi, nagłej reakcji skurczenia lub zbytniego przerostu pianki oraz nadmiernego odparowania substancji spieniających.

 1. O co zapytać wykonawcę pianki poliuretanowej?

Warto sprawdzić wiedzę operatora na temat pianek poliureatowych, nie tylko tą teoretyczną zawartą w dokumentacji, kartach technicznych czy wyniesionej ze szkoleń. Poniżej znajdą Państwo pytania, które należy zadać firmie wykonującej izolacje natryskowe na poddaszach w Państwa domach:

 1. Jakie normy muszą spełniać wyroby poliuretanowe?
 2. Gdzie, według polskiego prawodawstwa kończy się odpowiedzialność wykonawcy, a gdzie producenta?
 3. Dlaczego udzielane są „dożywotnie” gwarancje?
 4. Jak liczy się parametr oporu cieplnego i dlaczego 15 cm izolacji pianką otwartokomórkową to za mało?
 5. Czy więźba może zgnić?
 6. Dlaczego tak ważna jest prawidłowo wykonana wentylacja?
 7. Gdzie mogą występować mostki termiczne po wykonaniu izolacji?
 8. Dlaczego nie wolno przebywać w pomieszczeniach, gdzie wykonuje się izolację?
 9. Jakie związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia przy błędnym przetwarzaniu poliuretanu mogą się wydzielić w trakcie i po izolacji?
 10. Czy maszyna, którą wykonuje się aplikację jest renomowanego producenta i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty?

W najbliższym czasie odpowiemy na naszym blogu na te oraz pozostałe pytania. Jeśli Państwo już teraz są zainteresowani usługą ocieplenia poddasza i chcą upewnić się, że trafili na rzetelną i odpowiedzialną firmę wykonawczą, zapraszamy do kontaktu pod numerem 504 413 122 lub elektronicznie biuro@izolowanie.pl