07 Lip 2017
hydroizolacja dachu hyperdesmo pur

Hydroizolacja dachu Hyperdesmo PUR

Skuteczność ciekłej membrany poliuretanowej jako hydroizolacja dachu zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest dobór odpowiedniego materiału do rodzaju podłoża oraz typu obiektu. Trwałość i odporność to kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę stawiając na Hyperdesmo.

Prawidłowa hydroizolacja dachu ma zapewnić komfort w użytkowaniu oraz niezawodność w ciągłym kontakcie z warunkami atmosferycznymi. Prezentowany poniżej case study zawiera technologię wykonania termoizolacji natryskowo pianką poliuretanową oraz wykonania powłoki zabezpieczającej membraną poliuretanową Hyperdesmo.

Termoizolacja pianką poliuretanową Purios HR

Zgodnie z przedstawioną przez Wykonawcę propozycją renowacji dachu płaskiego pokrytego powłoką bitumiczną,  Klient zdecydował się na opcję wykonania natrysku pianki PUR oraz hydroizolacji membraną poliuretanową. Papa była zachowana w dobrym stanie, dlatego Wykonawca zalecił jej pozostawienie. Całkowita powierzchnia prac wynosiła 120 m2.

Prace termo modernizacyjne  dachu budynku mieszkalnego rozpoczęły się od przygotowania podłoża, w dniu spełniającym normy aplikacji tj. wilgotność podłoża nie przekraczała 5%, a temperatura otoczenia wynosiła od 25 do 30 stopni Celsjusza, wiatr umiarkowany. Wykonawca przeprowadził następujące prace:

  1. Rozcinanie i usuwanie pęcherzy i rozwarstwień w starym pokryciu bitumicznym
  2. Dogrzanie podłoża w miejscach o zmniejszonej nośności
  3. Wywinięcie faset
  4. Przygotowanie pod natrysk kominków wentylacyjnych
  5. Oczyszczenie podłoża metoda hydrodynamiczną
  6. Osuszenie podłoża
  7. Wykonanie właściwej powłoki termoizolacyjnej – natrysk 7-8 cm pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej, system dachowy Purios HR, gęstość 50 kg/m3

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła dla pianki Purios HR wynosi λ = 0,022 W/mK, tym samym deklarowany opór cieplny dla wykonanej powłoki wynosi R = 3,636 m2K/W. Budynek został termicznie zabezpieczony przed stratami ciepła. Bezspoinowość izolacji z pianki poliuretanowej bezpośrednio wpływa na szczelność całej przegrody, a jej struktura na brak rozwarstwień i zniekształceń.

Hydroizolacja membraną poliuretanową Hyperdesmo

Elementem wieńczącym termomodernizację jest zabezpieczenie izolacji PUR przed promieniowaniem UV. W przedstawionej realizacji wybrano ciekłą membranę poliuretanową Hyperdesmo HAA, która przewyższa zakres wymagań jakie stawia się powłokom ochronnym na pianki PUR. Hyperdesmo HAA jest membraną z dodatkiem akceleratora, którego działanie powoduje wiązanie warstwy wierzchniej do 2 godzin od aplikacji. Na strukturze Hyperdesmo HAA nie powstają pęcherze, powłoka szczelnie przylega do izolacji PUR, nie odspaja się, ani nie odkształca. Jest doskonale odporna na warunki pogodowe oraz skrajne temperatury (zakres pracy od -40°C do 80°C). Posiada dobre właściwości mechaniczne, można ją stosować w miejscach o zwiększonym ruchu pieszych.

Technologia PUR i membrana poliuretanowa – hydroizolacja dachu dla wymagających

Szczelność pianki i szczelność membrany daje gwarancję nieprzeciekania dachu na co najmniej 25 lat (według deklarowanych parametrów minimalnego użytkowania przez producentów). Dodatkowo właściwości termoizolacyjne chronią budynek mieszkalny przed stratami ciepła. Prawidłowo wykonany szereg prac poprzedzających układanie powłok na dachu papowym ma na celu zapobiegnięcie przed odspajaniem się od podłoża, pękaniem, nadmiernym rozciąganiem i kurczeniem. Przedstawiona termomodernizacja co do zasady nazywana jest renowacją dachu papowego.

Zapraszamy do zadawania pytań drogą elektroniczną biuro@izolowanie.pl lub pod numerem telefonu 504 413 122.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Opracowanie: Zespół Izolowanie.pl