25 Mar 2017

TERMOIZOLACJA I HYDROIZOLACJA DACHU PŁASKIEGO. Nieocieplony dach powoduje straty nawet 40% energii przeznaczonej na ogrzewanie, a przeciekający może wyrządzić duże szkody materialne.

Dachy płaskie charakteryzują się różnorodnością. Nieograniczona ilość możliwych układów, montaż kominów i odpowietrzników oraz pozostałych urządzeń stawia materiałom izolacyjnym wysokie i często specyficzne wymagania. Dla wykonawców usług termoizolacyjnych wyzwaniem staje się prawidłowe ułożenie powłoki, która ma zapewnić maksimum szczelności i ochrony przed nasiąkaniem wilgoci. Bez względu na wybór materiału do ocieplenia dachu, prace izolacyjne należy prowadzić przy dogodnych warunkach atmosferycznych. Tylko rzetelny wykonawca, posiadający wiedzę i doświadczenie, zagwarantuje prawidłowe wykonanie izolacji dachu.

Materiał o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła λ

Dachy zewnętrze stale narażone są na trudne warunki atmosferyczne. Wysokie i niskie temperatury, duże opady deszczu i grube warstwy zalegającego śniegu to potencjalne zagrożenia dla izolacji, która powinna sprawdzać się przez wiele lat użytkowania budynku. Pianki poliuretanowe o gęstości powyżej 40 kg/m3 sprawdzają się jako izolacje dachów, izolacje podposadzkowe, izolacje stropów i poddaszy oraz izolacje fundamentów. W przypadku zastosowania systemu dachowego wymagane jest pokrycie zabezpieczające przed degradacją i utlenianiem. Można do tego użyć farby przeznaczonej do malowania pianek PUR, ciekłych membran poliuretanowych lub hybryd polimocznikowych. Największym wyróżnikiem pianek zamkniętokomórkowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ, który wynosi od 0,020 W/mK i obecnie jest najlepszym wśród materiałów izolacyjnych!

Zalety izolacji z pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa pokryta powłoką zabezpieczającą jest odporna na warunki atmosferyczne, a dzięki swojej strukturze jest w stanie wytrzymać tygodniami zalegający śnieg, prowadzone roboty na dachu oraz ruch pieszych. Jednolita warstwa izolacyjna nie przepuszcza wody ani wilgoci, nie odkształca się pod wpływem temperatury. Doskonała przyczepność do każdego rodzaju podłoża pozwala uniknąć ściągania zużytego pokrycia bitumicznego, co znacząco oszczędza czas i pieniądze.

Hydroizolacja w jednej warstwie

Przeciekające, nieszczelne i pękające powierzchnie dachów wymagają natychmiastowej naprawy. Jednym z najlepszych rozwiązań są ciekłe membrany poliuretanowe, które idealnie sprawdzają się jako izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne. Wykonane z  żywicy poliuretanowej powłoki tworzą elastyczną i bezszwową warstwę o wysokiej odporności UV, dopasowującą się do każdego rodzaju podłoża. Wystarczy nałożenie membrany o grubości 1,5-2 mm, aby zabezpieczyć nowe dachy płaskie lub wykonać renowację zużytych pokryć dachowych z papy bitumicznej oraz blachy.

Izolacja dachów płaskich z Royal Therm

Ocieplenie dachu płaskiego systemem poliuretanowym to gwarancja odpowiedniej termoizolacji budynku. Dodatkowo właściwości hydroizolacyjne membran poliuretanowych znacząco wpływają na trwałość i szczelność całej konstrukcji dachowej. Royal Therm prezentuje rozwiązania renomowanych producentów systemów natryskowych, które stanowią korzystną cenowo alternatywę dla tradycyjnych izolacji wykonywanych na dachach płaskich.


Ten artykuł został opublikowany w Gazecie Pszczyńskiej, wydanie z dnia 21  marca 2017, www.pszczynska.pl

hydroizolacja dachu